EndeavourOS Yeni Sürümü Yayınlandı

Orijinal yayın @Bryanpwo tarafından:Our ISO-next has arrived


Üzerinde çok çalıştığımız bu yeni sürümümüzü sizlere sunmaktan gurur duyuyoruz. Hatta gurur duymaktan da öte yeni ISO’nun projemizin geleceği adına kayda değer nitelikte önem taşıdığını söyleyebiliriz. Gelin size yeni değişikliklerimizi anlatayım.

Yeni Yerel Yansıtmalar

Yerel yansıtma ağlarımız (Mirrors), hizmetlerini kullanımımıza sunan yardımsever adminler sayesinde son zamanlarda hızla genişliyor. Bu sürümle birlikte de iki yeni yerel sunucu eklemekten, Fransa’da Remi ESSAISSI ve Singapur’da Jingk, memnuniyet duyuyoruz.

Dünya çapında kullanıcılarımızın deneyimini iyileştiren bu sunucuların kullanımını mümkün kılan Remi ve JK Tan’e cömertlikleri için müteşekkiriz.

EOS apps info


Bu sürümle birlikte, eos-apps-info adlı yeni bir uygulamayı kullanımınıza sunuyoruz. EndeavourOS dağıtımının deneyimini geliştiren tüm uygulamaları sadece listelemekle kalmıyor aynı zamanda her uygulamanın Pandoc’a dayalı kılavuzlarını ve kullanışlı bir resimli yönerge içeriyor.

Manuel arkadaşımız bu veritabanının yer kaplamayacak kadar hafif olmasını sağladı. Bu uygulama, sınırlı internet erişimi olan kişiler veya bu bilgilere çevrimdışı ulaşmayı isteyen herkes için sisteminize kurabileceğiniz mükemmel bir kılavuzdur.
Çoğu uygulamamız gibi, eos-apps-info da varsayılan olarak yüklü değildir. Bu komutu kullanarak yükleyebilirsiniz:

yay -S eos-apps-info

Topluluğumuzdan Yeni Duvar Kağıtları

Bu sürümle birlikte varsayılan olarak gelen yeni duvarkağıtları sunuyoruz, önceki duvarkağıtlarına erişmek isterseniz eos-wallpapers-classic dosyasında bulunduklarını hatırlatayım.

Maskotumuz Endy’li yeni duvar kağıtları da dahil olmak üzere birçok yeni duvar kağıtları yükledik. Topluluk üyelerimiz tarafından yapılan her katkıya teşekkür ederiz, ne yazık ki gönderilen bazı görsellerin telifsiz olup olmadığından emin olamadığımız için hepsini dahil edemedik.

Karşılama uygulamasında çıkan “Daha fazla EndeavourOS duvar kağıdı indir” düğmesine tıklayarak klasik ve topluluk duvar kağıtlarını indirebilirsiniz.

Calamares

Bu sürümde yapılan en önemli değişiklik Calamares için yapılan değişikliklerdir.

Önceki sürümlerimizle karşılaştırıldığında, bu sürümün çıtayı epey yükselttiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yapılan en büyük değişiklik Calamares’ın elden geçirilerek kurulumda önemli bir hız artışı sağlanmasıdır. Bu, önceki sistemimizi kaldırıp ISO’yu tamamen sıfırdan yazarak başarıldı. Sonuç olarak hızlı, hafif, kullanımı ve yeni özellik eklemesi kolay, son derece iyileştirilmiş bir kullanıcı deneyimi sunan bir kurulum yükleyicisi oluşturuldu.

Yapılan testler sonucu internet hızına bağlı olarak çevrimiçi bir kurulum süresi üç ila on beş dakika arasında ölçüldü.

  • Kurulumda otomatik bölümleme kullanılırken, subvolume scheme sahip bir dosya sistemi oluşturmak için BTRFS seçilebilir. Tercihen otomatik bölümlemede halen EXT4 de seçebilirsiniz
  • Live ortamda kullanılan wifi ayarı, sistem kurulumu esnasında otomatik olarak yüklenecek, yani yeni kurulumdan sonra wifi şifrenizi tekrar girmenize gerek yok.
  • LightDM kullanan bir masaüstü ortamı veya pencere yönetici seçildiğinde, bazı bilgisayarlarda boot esnasında siyah ekranı önlemek için LightDM ayarları iyileştirildi. Artık LightDM, GPU’yu ve GPU ayarlarının başlatılmasını bekleyecektir. GDM ve SDDM’de bu sorun yoktu.
  • Arch ekibinin archiso’da yaptığı iyileştirmeler sayesinde, boot işlemi artık daha hatasız.
  • GitHub’ın engellendiği ülkelerde veya güvenlik duvarları gibi kişisel güvenlik ayarları nedeniyle yüklemenin başarısız olduğu durumları önlemek için artık kurulumda paketlerin GitHub’dan değil kendi depomuzdan indirilmesini sağlıyoruz.
  • Başarısız kurulumları önlemeye yönelik bir başka gelişme de, kötü yansımaların kullanımını en aza indiren düzeltilmiş bir yansıma listesi sunmaktır
  • Calamares, geliştirildi ve kullanıcıların seçtikleri masaüstü ortamı için ihtiyaç duymadıkları paketlerin kolayca kaldırılmasını sağlayan bir tasarıma kavuştu.
  • Artık çevrimiçi kurulumda XFCE4 veya i3wm seçildiğinde, EndeavourOS temasını tercihe bağlı sunuyoruz. Çevrimdışı XFCE4 kurulumunda EndeavourOS teması varsayılan olarak yüklenecektir.
  • Linux-lts kerneli artık Calamares’da tercihen seçilebilir.
  • Moderatörlerimizin yardımıyla, Pacman 6 ile tanıtılan paralel indirmeleri, kurulumda tercihe bağlı kullanımınıza başarıyla sunduk. Yeni ISO’nun kurulum süresini eski sürümle kıyaslarsak varsayılan olarak zaten inanılmaz derecede hızlıdır, ancak internet bağlantısı hızlı olan kullanıcılar için paralel indirmeleri seçmek, ışık hızında bir kurulum deneyimi sunar.

Moderatörlerimize, ve geliştiricilerimize bu dönüm noktası niteliğindeki sürümü oluşturmak için yaptıkları testler ve yardımlar için teşekkür ederiz.

Kurucu arkadaşlarım Joe Kamprad ve Manuel’in inanılmaz sıkı çalışmasını da es geçmemek istiyorum. Son aylardaki sıkı, özenli ve ayrıntılı çalışmanız, EndeavourOS’u gerçekten geleceğe taşıdı. Sabrınıza ve anlayışınıza duyduğum hayranlığı anlatamam. Ne demek istediğimi biliyorsunuz: Ben her zaman sizin Alfred Pennyworth’unuz olacağım.

Yeni ISO buradan indirilebilir.

7 Likes

@abdullah Teşekkür ederim!