Cześć, poznaj EndeavourOS!

Oryginalny post: @Bryanpwo

Hi, meet EndeavourOS!


Weź kubek kawy lub herbaty, znajdź wygodne krzesło i usiądź, bo mamy ci wiele do powiedzenia. Bez zbędnych ceregieli zaczynam od stwierdzenia:

Cześć i witaj, poznaj EndeavourOS!

Nie, nie oszalałem. Wiem, że wystartowaliśmy 15 lipca, ale wiele osób nie wie, co reprezentujemy, a teraz wkraczamy w następny etap, myślę, że właściwe ponowne przedstawienie byłoby na miejscu. Ten kolejny etap zapewni EndeavourOS bardziej zdefiniowaną tożsamość.

EndeavourOS ma na celu grupę distro-hopperów (osoby regularnie zmieniające dystrybubucję Linuksa poszukując tej idealnej. przyp. tłumacz), którzy szukają nowych wyzwań w LInuksie, gotowi ubrudzić sobie ręce z Archlinux w przyjaznym środowisku. Dążymy również do grupy osób, które znają Archlinux, ale chcą szybkiego i łatwego dostępu do Arch bez konieczności usuwania dużej ilości oprogramowania, którego nie potrzebują.

Przywrócić Antegros

Kiedy EndeavourOS został przedstawiony jako plan, natychmiast zostaliśmy oznaczeni jako następca Antergosa. Mimo że od samego początku jasno mówiliśmy, że nie zamierzamy iść tą samą ścieżką, co Antergos, pomimo naszych artykułów i innych wyjaśnień na ten temat, łatka ta prześladuje nas do dziś.

Pierwszym celem było przeniesienie istniejącej byłej społeczności Antergos na inną platformę. Ponieważ społeczność ta znała już najważniejsze polecenia terminala aby pracować w systemie opartym na Arch, ale nie chciała tracić więzi przyjaznej społeczności, która budowała się przez lata.

Naszą wizją nie było i nigdy nie będzie oferowanie bogatego w funkcje doświadczenia ‘od ręki’.

Zamiast tego oferujemy Ci możliwość stworzenia systemu, który jest dostosowany do twoich potrzeb, z przyjazną i pomocną społecznością za tobą, wraz z kilkoma narzędziami do zapoznania się z terminalem i systemem.

Pamac

Celowo zdecydowaliśmy się dostarczać pomocnika AUR: Yay zamiast popularnego instalatora GUI, Pamac. Yay to potężne narzędzie, które pozwala użytkownikowi lepiej zrozumieć, co instaluje w swoim systemie. Nie wymaga też od nas żadnych poprawek, aby uruchomić go w dowolnym środowisku graficznym, dlatego żadna z aktualizacji środowiska graficznego nie ma wpływu na jedno z najważniejszych narzędzi w naszym systemie.

Nigdy nie będziemy Cię zniechęcać ani oceniać za instalowanie takich instalatorów GUI, a nawet Snapów lub Flatpak. Jak już pisałem, możesz dowolnie dostosowywać system do swoich potrzeb, a jeśli napotkasz problem z którymkolwiek z tych rozwiązań, nie wahaj się poprosić społeczności o pomoc.

Discovery


W poprzednim poście ogłosiliśmy, że opublikujemy magazyn Discovery, który zapewni lepszy wgląd w polecenia Arch i wyróżni niektóre pakiety i aplikacje.

Pierwotny plan polegał na zaprezentowaniu tego magazynu jako pliku do pobrania w układzie przypominającym magazyn z kwartalnym wydaniem.

Szczerze mówiąc, z trudem to wypracowałem, ponieważ w mojej głowie pojawiło się tak wiele pomysłów związanych z tym planem. Więc przeorganizowałem swoje pomysły i wymyśliłem następujący plan: nie będzie to po prostu magazyn, ale potężne narzędzie informacyjne, które poprawi jakość korzystania z EndeavourOS.

Discovery, Eksploruj swoje dążenia

Aby wzmocnić pomysł na to potężne narzędzie informacyjne, Discovery zostanie zaprezentowane jako platforma internetowa, która zostanie odświeżona nowymi artykułami na temat wiadomości o Linuksie, głębszym wglądem w polecenia Arch, wyróżnieniem różnych aplikacji, pakietów i gier , wszystko, co wzbogaci twoje doświadczenia z EndeavourOS.

Platforma społeczności

Discovery daje również możliwość zaprezentowania swojego wkładu w dzielenie się ze społecznością. Wkład ten może być różny, od obejść w środowisku graficznym, przez gry lub narzędzia/skrypty, który stworzyłeś, lub artykułu, który chcesz napisać o swoich wrażeniach na temat nas, Linuksa i ogólnie technologii. Nie pozwól, aby twoje umiejętności pisania i/lub angielskiego powstrzymały cię od wnoszenia wkładu, twój artykuł zostanie zredagowany przez mały zespół ze społeczności.

Wiki kontra Discovery

Wiki będzie zawierać artykuły związane z repozytorium Arch, a Discovery obejmie rozwiązania z AUR i opracowania lub skrypty stworzone przez społeczność.

Discovery zostanie uruchomione:

1 Listopada 2019
Podamy szczegółowe informacje na temat przesyłania artykułu po uruchomieniu witryny, dzięki czemu lepiej zrozumiesz, na czym polega platforma.

Net-installer

Podobnie jak w naszym instalatorze offline, używamy Calamares również jako instalatora sieciowego. Zaletą jest to, że jesteśmy w stanie opublikować jedno ISO, które zawiera jednen instalator dla obu opcji.

W ramach instalatora będziesz mieć do wyboru dwie opcje: bieżący instalator offline, który instaluje Xfce oraz instalator sieciowy, w którym możesz wybrać środowisko graficzne, które chcesz zainstalować.

Konfiguracja pulpitu

Wszystkie środowiska graficzne będą instalowane z:

 1. EndeavourOS grub menu
 2. Leafpad
 3. Nvidia-installer-dkms
 4. Gtop
 5. Gparted
 6. Firefox
 7. Yay
 8. Nano
 9. Transmission
 10. Broadcom-wl-dkms
 11. EndeavourOS Welcome

Po instalacji

Po zakończeniu instalacji system uruchomi się z wybranym środowiskiem graficznym w natywnym stylu, gotowym do skonfigurowania według własnych upodobań.

Aby było trochę wygodniej, zostaniesz przywitany menu powitalnym z linkami do:

 1. Uruchom serwery lustrzane
 2. Sprawdź aktualizacje
 3. Zarządzanie pakietami - artykuł wiki
 4. Artykuły wiki związane ze sprzętem
 5. Yay - artykuł wiki
 6. Linki do użytecznych narzędzi forum

Daje także opcję instalacji niektórych podstawowych pakietów z repozytorium Arch za pomocą jednego kliknięcia, takiego jak:

 1. Gufw (zapora ogniowa)
 2. LiberOffice
 3. Chromium
 4. Powiadomienia o aktualizacjach
 5. Bluetooth

Motywy EndeavourOS

Dla tych, którzy lubią nasz motyw, nie martw się, pomyśleliśmy również o tobie. Każde środowisko graficzne będzie miało opcję w menu, aby zainstalować nasz motyw jednym kliknięciem.

W ten sposób możemy zaspokoić zarówno użytkowników, którzy pragną niemal czystego pulpitu, jak i tych, którzy chcą pulpitu tematycznego w ładny i prosty sposób.

Środowiska graficzne

Jak możesz sobie wyobrazić, jest to dość ambitna operacja i aby wykonać ją we właściwy sposób, wypuścimy instalatora sieciowego w trzech etapach.

Pierwsze wydanie (pierwszy etap)

Xfce, Plasma, Cinnamon, Mate i Base.

Drugie wydanie (drugi etap)

Gnome, Budgie, Deepin i Lxqt.

Trzecie wydanie (trzeci etap)

Openbox i i3-wm.

Pierwsze wydanie będzie dostępne:

15 Listopada 2019

Obserwuj nasze kanały informacyjne, w nadchodzących tygodniach dostarczymy więcej newsów z instalatorem sieciowym.

4 Likes