Apollo sürümü inişini yaptı

Apollo sürümü inişini yaptı


image By Rockwallaby

Eğlenirken zaman uçup gidiyor ve bu kesinlikle bu ana sürümü geliştirmek için geçerli, bu yüzden bir bakıma, başlangıçta size söz verdiğimizden daha uzun süre beklettiğim için özür dilerim.

ISO geliştirme takımımız ve topluluk sürümleri takımımız yeni kurulu sistemde EndeavourOS kurulumu deneyimini geliştirmek için uzun bir süre çalışıyordu. Söylemeye gerek yok ama bir kez kurulduktan sonra EndeavourOS çalışmaya devam ediyor, böylece mevcut kullanıcıların Apollo’yu yeniden kurmasına gerek kalmıyor.

Yenilikler


image by rockwallaby

Bu sürüm, ISO ve kurulum sonrasında bazı yeni özelliklere sahip, bunları sizinle paylaşmak için çok heyecanlıyız.

Yeni özellikler ve ISO üzerindeki düzeltmeler:

 • İnternet bağlantısı kontrolünü değiştirdik GitHub’a veya GitLab’a güvenmemek ve GitHub veya GitLab’ın aşağıdakileri kullanılarak engellendiği ülkelerde başarısız bir internet bağlantısı hatasını önlemek: internetCheckUrl : https://geoip.kde.org/v1/calamares

 • Kurulumda Xfce4 ve i3 aynı anda seçili olduğunda ortaya çıkan sorunun düzeltilmesi –Bu düzeltme, i3 sürümü ile birlikte DE’nin yüklenmesi sırasında çakışmalara neden olan çift yüklü paketler sorununu çözer.

 • Topluluk sürümleri artık özel Display Manager ile yükleniyor – Öntanımlı olarak LightDM + Slickgreeter kullanmak yerine, topluluk sürümleri seçilen Pencere Yöneticisi için en iyi DM seçeneğiyle yüklenir. Kullanılan DM(Giriş yöneticileri)‘ler: LightDM + Slick greeter, Lxdm, ly ve GDM’dir.

 • Farklı masaüstü seçeneği ve Paket seçici – Calamares şimdi, başka bir çekirdek vb. gibi diğer paketleri kurmak için paket seçim menüsüne gitmeden önce kullanıcının önce Masaüstü Ortamını seçmesine izin veriyor. Bu, kullanıcıya daha iyi bir açıklama sağlamak için yapıldı.

 • Seçilmediği halde Firefox’un yüklenmesine yönelik düzeltme – Bu sorunu çözebildikleri için topluluğumuza teşekkür ederiz.

 • Canlı sistemde ve çevrimdışı XFCE4 kurulumunda kullanılan Qogir simge paketi ve imlecinin kullanılması – Önceden biz Arc simge paketini kullanıyorduk. Qogir simgesi ve imleç teması da depomuzda mevcuttur.

 • Özelleştirilmiş yükleme için yeni bilgi düğmesi –Düğme, özelleştirilmiş bir kurulum için bazı komut dosyaları eklemek için bir kılavuza yönlendirir.

 • Daha iyi Calameres bütünleştirmesi için yeniden yazılmış özel EOS modülleri. Pacstrap ve daha temiz komut dosyaları, daha sorunsuz bir deneyim için yeniden yazılmıştır.

 • Özel bir user_pkglist dosyası kullanılırken, bu paketler artık netinstall sayfasında görüntüleniyor, böylece neyin kurulacağını onaylayabilirsiniz.

 • Calamares içindeki günlük düğmesini aç/kapat –Bu seçenek, kurulum sırasında ilerlemeyi okumak için Calamares penceresinin arkasında aynı anda açılan terminal penceresinin yerini almıştır. Şimdi, geçiş günlüğü düğmesine tıklandığında, devre dışı bırakıldığında normalde slaytları gösteren Calamares penceresinde bilgi görünür.

 • Çevrimiçi yükleme işlemleri sırasında, neler olduğunu netleştirmek için ilerleme çubuğunun altında artık durum gösterilir.

 • Bluetooth Artık Canlı ortamda etkinleştirilmiştir – Eğer EndeavourOS çalıştırmak istiyorsanız, artık Bluetooth’un donanımınızın üzerinde çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Ancak sistem kurulduktan sonra varsayılan olarak devre dışı olacaktır Sizi, kurulu sistemdeki Wiki’mize doğrudan ulaştıran yeni bir Bluetooth bağlantı düğmesi oluşturduk.

 • Sıkıştırma şimdi BTRFS kurulumları için kurulu dosyalara uygulanıyo – Önceki sürümlerde, sıkıştırma yalnızca yükleme sonrası dosyalara uygulanıyordu.

Kurulu sistemdeki yeni özellikler ve düzeltmeler

 • FirewallD etkinleştirildi – Her Apollo kurulumunda FirewallD zaten kuruludur ve kurulumdan sonra etkinleştirilir.*

 • EOS-quickstart – Ocak ayında çekirdek geliştirme ekibimize katılan Dalto tarafından oluşturulan ve en yaygın ve faydalı uygulamaları seçip yeni kurulmuş bir sisteme yüklemenize yardımcı olan yeni bir GUI uygulaması. Not: Bu uygulama seçkesi Arch deposundan gelir, AUR’dan değil.

 • EOS-packagelist – Bu uygulama, EndeavourOS-packages-list’in yerini alır ve yükleyicinin her bir parçası tarafından herhangi bir zamanda kullanılan paket listelerine erişmenin kolay bir yoludur.

 • Nvidia-inst – Mevcut nvidia-installer-dkms uygulamamızın yeniden yazılmış versiyonu olan yepyeni bir uygulama. Ana akım Nvidia sürücüsünü, eski 470 ve 390 sürücülerini kurmanıza yardımcı olan bir komut satırı aracıdır. (Jonathon sayesinde) ve Bumblebee ve Prime gibi çeşitli Hibrit kurulumlar. NOT: Bu araç hala beta sürümündedir, bu nedenle geri bildirim için teşekkür ederiz. Bu uygulama hibrit ve eski sürücüleri yüklemese de, nvidia-installer-dkms’miz bu nedenle hala yüklü ve çalışır durumda.

 • EndeavourOS mirrorları listesi için otomatik sıralama betiği –EndeavourOS ayna listesi için değişiklikler meydana geldiğinde, Arch aynaları DEĞİL ayna sıralamasını algılar ve en yakın olana uygular.

 • eos-rankmirrors’a ekleme –EndeavourOS ayna listesindeki belirli aynaları tercih etmek ve yoksaymak için –prefer ve –ignore seçeneklerinin eklenmesi alındı.

 • Refind kullanıcıları için güncellemeden sonra Yeniden Başlatma bilgisi mesajı için düzeltme –Refind kullanılarak yapılan bir çekirdek güncellemeden sonra yeniden başlatma mesajını göstermek için bir düzeltme yapıldı.

 • Oluşturulmuş Grub kodu için düzeltme – Önceden yalnızca bash ile çalışacak şekilde ayarlanmıştı, şimdi dash ile de çalışıyor.

Worm, yepyeni bir Pencere Yöneticisi!

Bu sürüm aynı zamanda topluluk sürümleri ekip üyemiz Codic12 tarafından geliştirilen yepyeni bir Pencere Yöneticisi ile birlikte geliyor ve size bu WM’yi sunmaktan gurur duyuyoruz.

Codic12, bu WM’yi hem kayan hem de döşeme modlarıyla iyi çalışan ve istenen herhangi bir düzende küçültme, büyütme ve kapatma düğmelerine sahip pencere süslemeleri olan ve PIZero gibi yarı gömülü bir sistemde çalışabilen hafif bir pencere yöneticisi ihtiyacını karşılamak için geliştirmeye karar verdi.

Worm, Nim’de yazılmıştır ve X11 tabanlıdır. Wayland sürümü onlara göre yakında gelmeyecek.

EWMH ve ICCCM spesifikasyonlarının önemli bitlerinin çoğunu uygular, bu nedenle çoğu uygulama gayet iyi çalışmalıdır ve çalışmazlarsa, lütfen bir hatayı bildirmekten çekinmeyin, böylece düzeltmeyi deneyebiliriz.

Umarım yeni Apollo sürümünden keyif almışsınızdır ISO’yu indirmek için indirme sayfamızı ziyaret edin.

thanks to Emir @agahemir from Telegram chat for the translation!